Dnia 11 listopada 2022r. miałam przyjemność uczestniczyć w programie Pytanie na Śniadanie w TNP 2.

W programie poruszałam kwestie prawne dotyczące, wdrożonej do naszego systemu prawnego, europejskiej „dyrektywy tytoniowej” oraz znowelizowanej w 2016 roku „ustawy antytytoniowej”. Przepisy te pod wieloma względami zrównują wymogi i restrykcje związane z papierosami elektronicznymi do tych odnoszących się do „wyrobów tytoniowych”. Wskazywałam, w jakim miejscach obowiązują zakazy palenia e-papierosów oraz  jaka grzywna za to grozi. Wyjaśniałam również czy w samochodzie osobowym możemy palić e-papierosa oraz czy możemy je swobodnie przewozić samolotem. Powoływałam przy tym rekomendacje Europejskiej Agencji Nadzoru Lotniczego w sprawie sposobu przewożenia e-papierosów. EASA (europa.eu)

Zgodnie z prawem,  palacze nie mogą używać e-papierosów w miejscach publicznych, takich jak przystanki, place zabaw, szkoły, uczelnie, przychodnie i szpitale, obiekty sportowo-rekreacyjne, a ponadto miejsca pracy. Istotną sprawą dla osób palących są miejsca, w których mogą korzystać z palarni. Mogą być one zorganizowane w restauracjach, hotelach, zakładach pracy przy domach starości. Co ciekawe przepisy pozwalają na zorganizowanie takiej przestrzeni także na terenie całodobowych oddziałów psychiatrycznych, które dysponują warunkami wzmocnionego, a ponadto maksymalnego zabezpieczenia. Palenie, także e-papierosów, w miejscu niedozwolonym wiąże się z  grzywną w wysokości do 500 złotych i mają tu zastosowanie przepisy w sprawach o wykroczeniach. Akt prawny (sejm.gov.pl)

Osoba naruszająca zakaz reklamy, eksponowania papierosów elektronicznych, sponsorowania imprez sportowych, pomijanie obowiązkowych ostrzeżeń musi liczyć się z grzywną do 200 tys. złotych lub karze ograniczenia wolności.

Nadto o  szkodliwym wpływie na nasze zdrowie oraz postępującym uzależnieniu młodzieży od trendu  palenia e-papierosa mówiła Pani doktor Anna Mrożek.

Link do programu poniżej:

Dym z e-papierosów też szkodzi (tvp.pl)

Karolina Seidel