Czym właściwie jest prawo pacjenta do dokumentacji medycznej?
- Przede wszystkim jest to prawo do jej wydania na każde żądanie pacjenta. Pacjent powinien wystąpić z krótkim, PISEMNYM wnioskiem o jej wydanie.
- Szpital, gabinet czy klinika powinna wydać dokumentację w najkrótszym możliwym terminie, czyli w terminie 7 dni roboczych, nie dłużej jednak niż w terminie 1 miesiąca.
- Placówka medyczna, gabinet lekarski czy klinika medycyny estetycznej ma obowiązek wydać pełną dokumentację, zawierającą również płyty w wynikami badań obrazowych i innych, jak również dokumentację zdjęciową, jeśli taka była wykonywana.
- Dokumentacja powinna być czytelna. Nieczytelne własnoręczne zapiski lekarza, muszą zostać na wniosek pacjenta, jeszcze raz zapisane na komputerze tak by były czytelne.
I najważniejsze:
Dokumentacja powinna być RZETELNIE prowadzona. Co to znaczy? Powinna ona odzwierciedlać wszystkie postawione przez lekarza rozpoznania i diagnozy, zaordynowane leki, ich ilości oraz czas podania, zastosowane procedury medyczne, wyniki badań wraz z ich opisami i inne. Braki w dokumentacji medyczne działają na niekorzyść placówki medycznej.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15.10.1997 r. (III CKN 226/97) orzekł, że „ewentualne nie dające się usunąć braki w dokumentacji lekarskiej nie mogą być wykorzystywane w procesie na niekorzyść pacjenta”.
Pamiętaj, dokumentacja medyczna jest wprawdzie własnością placówki medycznej, ale pacjent jest jej dysponentem!
Nigdy nie można pacjentowi odmówić wydania dokumentacji medycznej! Zarówno odmowa wydania, jak i wydanie po ponad miesiącu od złożonego wniosku, czy też nierzetelność jej prowadzenia, stanowi naruszenie praw pacjenta i skutkuje odpowiedzialnością cywilną placówki medycznej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu na Youtube oraz subskrybowania kanału https://www.youtube.com/@karolinaseidel1939
Wróć do listy wpisów